GIS.Box – od czego zacząć?

Skoro czytasz ten artykuł to zakładam, że chcesz poznać bliżej GIS.Box i zastanawiasz się, czy przyda się on w Twojej codziennej pracy. Postaram się zapoznać Cię z podstawowymi koncepcjami, dzięki którym lepiej będziesz mógł dokonać oceny.

Na początek

Zapewne masz doświadczenia z oprogramowaniem typu desktop (np. QGIS) oraz korzystasz z geoportali. GIS.Box ma odmienna filozofię funkcjonowania. Co do zasady, pracując w QGIS, czy przeglądając dane w geoportalach pracujesz samodzielnie. Żeby dobrze pracować z GIS.Box musisz wczuć się w rolę organizatora, administratora GIS w Twojej firmie.

Patrząc najbardziej ogólnie: pracując z GIS.Box do dyspozycji masz narzędzie, do którego “wrzucasz” dane, tworzysz konta dla osób, które mają do tych danych mieć dostęp i nadajesz im odpowiednie uprawnienia. Później tworzysz dla tych użytkowników odpowiednie dla nich projekty (mapy), na których później użytkownicy pracują zgodnie z ustalonymi przez Ciebie procesami. Ty masz dbać o ich wygodę (słowniki, dostęp do załączników) i jakość danych.

Przykład

Bardzo dobrze opisuje to historia Fabiana, który stworzył firmową bazę danych terenów inwestycyjnych. Fabian, korzystając z GIS.Box, stworzył jedynie warunki do efektywnej pracy zespołu Moniki, sam nie wprowadzał danych.

To bardzo ważne, żeby wychwycić tę dodatkową możliwość. Wykorzystując GIS.Box:

  1. masz wszystkie niezbędne elementy (baza danych, przeglądarka www itp) zintegrowane w jednym “pudełku”,
  2. nie musisz zachęcać wszystkich do korzystania z QGIS (ludzie się tego boją!),
  3. masz do dyspozycji masę narzędzi, dzięki którym zorganizujesz tę pracę w sposób efektywny.

Skoro mamy omówiony podstawowy koncept, zapraszam do Szkolenia Administratora.

 

Czy artykuł był pomocny?

Poprzedni artykuł

GIS.Box - szybki przegląd