Jaka jest różnica między GIS.Box a geoportalami?

Geoportal to strona internetowa, na której instytucje (rzadziej firmy) prezentują dane przestrzenne, które posiadają (ewentualnie uzupełnione o dane innych instytucji np przez WMS). Geoportal wyposażony jest w podstawowe narzędzia typu: identyfikacja, miarka, wydruki. Dostęp do geoportalu jest publiczny, niekiedy dodatkowe funkcjonalności dostępne są dla zalogowanych użytkowników. Przeważnie ich dodatkowe uprawnienia wynikają z przepisów (np. dostęp do cen transakcyjnych na geoportalach powiatowych dla rzeczoznawców nieruchomości.).

GIS.Box to System, który dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników (przeważnie pracowników i współpracowników firmy). Po zalogowaniu użytkownik ma dostęp do danych oraz narzędzi, które zostały przygotowane dla niego przez administratora. Poza przeglądaniem danych w Oknie Mapy, Użytkownicy mogą zdecydowanie więcej: przeglądnie tabeli atrybutów, wyszukiwanie, filtrowanie, symbolizowanie, oraz edytowanie danych).

Celem GIS.Box w firmie jest nie tylko umożliwienie przeglądania danych przestrzennych, map, ale również wykonywanie określonych procedur z wykorzystaniem narzędzi.

Czy artykuł był pomocny?