Moduł Cache – przyspieszenie wyświetlania warstw wektorowych

Duża liczba jednoczesnych użytkowników, którzy wyświetlają skomplikowane dane może spowolnić funkcjonowanie Systemu.

W celu zachowania szybkości działania niezależnie od liczby użytkowników stworzony został Moduł Cache, który pozwala na przygotowania przez Administratora warstw wektorowych, które są przygotowane tylko do tego żeby szybko się wyświetlić np. w Projekcie Domyślnym, Aplikacji Mobilnej lub Mapie Publicznej.

Na czym to polega?

Podczas normalnego działania Systemu, każdy ruch w Oknie Mapy powoduje wysłanie serii zapytań do bazy danych z poleceniem przygotowania “wektorowych kafelków” czyli fragmentów mapy, które wyświetlają się na mapie w odpowiednim stylu. Te zapytania mogą być obciążające, bo podczas wykonywania zapytania sprawdzane są Uprawnienia, dobierane są odpowiednie atrybuty, a czasem wykonywane dodatkowe złączenia i obliczenia. To wszystko zajmuje czas.

Dzięki Modułowi Cache ten proces jest upraszczany. Po dodaniu Warstwy do mechanizmu Cache, co zadany interwał (np. raz dzienne) warstwy są pregenerowane, czyli Moduł sam pobiera z bazy odpowiednie wektorowe kafelki i zapisuje je w “magazynie”. Po tej operacji, każdy ruch w Oknie Mapy powoduje wysłanie zapytanie nie do bazy, tylko do magazynu, skąd są wysyłane wcześniej przygotowane dane.

Instrukcja obsługi:

  1. Jak dodać Warstwę do Modułu Cache? Poradnik dla Administratora.
  2. Jak wczytać Warstwę Cache do Okna Mapy?

Uwagi

  1. Warstwy Cache są tylko do odczytu

 

Czy artykuł był pomocny?

Poprzedni artykuł

Mapa Publiczna

Następny artykuł

Moduł dodatkowy: DB2GIS