Dlaczego nie wydrukowała się warstwa WMS/WMTS z Geoportalu?

Użytkownicy Systemu mogą napotkać na wyzwania podczas drukowania warstw z usług WMS (Web Map Service) lub WMTS (Web Map Tile Service).

Zależność od Usługodawców WMS/WMTS

  1. Zależność od Zewnętrznych Usługodawców: Głównym czynnikiem wpływającym na drukowanie warstw WMS/WMTS jest zależność od zewnętrznych usługodawców, takich jak Geoportal GUGiK. Dostępność i stabilność  zewnętrznych serwerów bezpośrednio wpływają na efektywność wydruków.

Problemy Techniczne z Transformacją Układów

  1. Zależność między dostępnymi układami współrzędnych usługi WMS/WMTS, a układem wydruku w systemie
    Jeżeli usługa WMS/WMTS nie oferuje wskazanego układu (np. WMTS Ortofotomapa standardowa GUGIK jest publikowana w EPSG: 3857, 4326 i 2180), to system dokonuje transformacji układu współrzędnych. Taka dodatkowa akcja, wydłuża proces wydruku.Przykład: Chciałbym wydrukować orotofotomapę WMTS, mając skonfigurowane wydruki w systemie w EPSG:2178.
    System musi dokonać transformacji układu współrzędnych. Dodatkowo w przypadku dużego obciążenia usługi, jest wysoce prawdopodobne, że po prostu warstwa WMS nie pojawi się na wydruku.Więcej o konfiguracji układu wydruku w panelu administracyjnym
  2. Problemy Regionalne: dodatkowym problemem może być niestabilne łącze internetowe na serwerze, które wpływa na pobieranie danych WMS/WMTS. Niestabilność połączenia może znacząco wpłynąć na czas potrzebny do pobrania danych. 

Zalecenia

Ze względu na te wyzwania, nie zalecamy drukowania usług zewnętrznych np. WMS/WMTS bezpośrednio z geoportalu.

Czy artykuł był pomocny?