Działki ewidencyjne

Działki ewidencyjne są bardzo istotnym elementem wiedzy o przestrzeni, a przez to istotnym elementem Systemów klasy GIS.

Celem poniższego artykułu jest zebranie wszystkich istotnych informacji nt. celów i sposobów wykorzystania działek ewidencyjnych w Systemie..

Źródło danych o działkach ewidencyjnych.

Działki ewidencyjne są częścią Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB) – zbioru danych prowadzonego przez Starostę, najczęściej “rękami” Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i geodetów, którzy dokonują fizycznych pomiarów w terenie.

Od 2019 roku ten zbiór w zakresie geometrii (czyli kształtu) oraz numeru działki jest dostępny za darmo. Dla wszystkich. Powiaty różnie sobie radzą z udostępnianiem danych źródłowych działek: od standardowej usługi udostępniania danych WFS po dane udostępniane na płycie CD po wypełnieniu papierowego wniosku. Trzeba zadzwonić do konkretnego powiatu i się dowiedzieć.

Działki ewidencyjne w Systemie.

Przypadki użycia Systemu związane z działkami ewidencyjnymi

  1. Chcę podejrzeć jaki jest numer działki na której zlokalizowany jest obiekt.

Wtedy najwygodniej jest dodać do Systemu WMS z Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów (KIEG). Niestety – jest to tylko WMS, więc na te dane można jedynie popatrzeć: nie da się ich skopiować, zapisać, ani wyświetlić jako warstwę wektorową.

2. Chcę wyszukać działkę nr 34/5 w obrębie Złotniki w gminie Suchy Las.

W takim wypadku należy skorzystać z modułu “Wyszukiwarka działek ewidencyjnych” (listę zainstalowanych modułów znajdziesz w karcie wdrożenia)

 

Czy artykuł był pomocny?

Następny artykuł

Narzędzie StreetView